Ubezpieczenie OC jest konieczne. Obowiązek posiadania polisy komunikacyjnej OC sprawia, że każdy odpowiedzialny właściciel samochodu może zagwarantować sobie i innym odpowiedni parasol ochronny. Niestety, nazbyt wielu kierowców, zamiast skupić swoją uwagę na niuansach zapisów polisy zwraca uwagę na jej najniższą cenę. Nie ma oczywiście niczego niewłaściwego w dbałości o swoje finanse, ale akurat w tym przypadku oszczędność nie jest wskazana.

Konieczne ubezpieczenie oc – pojazdy

kierowca ubezpieczenie oc

Ponieważ nadal zbyt wielu kierowców w ogóle trywializuje konieczność posiadania komunikacyjnej polisy OC zacznijmy od wyjaśnienia, skąd w ten obowiązek.
Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) wyraźnie nakazuje obowiązkowe ubezpieczenia OC – pojazdy.
W punkcie 4 tejże ustawy wymienia się osoby, które są zobligowane do posiadania aktualnych polis. Należą do nich właściciele pojazdów mechanicznych.

Aspekty ubezpieczenia OC – pojazdy

W tym miejscu zwróćmy szczególną uwagę na słowo użyte przez ustawodawcę, a mianowicie „właściciele pojazdów”. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli poruszający się samochodem kierowca nie jest jego właścicielem i nie posiada ważnej polisy OC, to mandat otrzyma prawowity właściciel. Innymi słowy, kierowcy, którzy pożyczają samochody, nie odpowiadają za brak właściwego ubezpieczenia OC.
Często zadawanym pytaniem jest to, czy wszystkie pojazdy muszą posiadać OC. Zasadniczo rzecz ujmując, ubezpieczenie OC dotyczy pojazdów zarejestrowanych, a więc nie ma znaczenia, czy samochód stoi od kilku lat w garażu, czy też jest w nieustannym ruchu. Wyjątkiem są samochody zabytkowe, które nie muszą posiadać stałej polisy OC.

Komunikacyjne OC a koszty

Niejednokrotnie można usłyszeć historie o horrendalnych składkach dla pozornych samochodów. Co prawda rok 2017 przyniósł znaczne wzrosty składek. To rzeczywiście wpłynęło na koszty dla kierowców. Dlatego tak często na rynku możemy spotkać się z bardzo wysokim kosztem kalkulacji na ubezpieczenie oc.

[toggle title=”Raporty i analizy wysokości składek OC w Szczecinie”] > Ubezpieczenie OC Szczecin maj 2018 > Ubezpieczenie OC Szczecin kwiecień 2018 > Ubezpieczenie OC Szczecin maj 2018 > Ubezpieczenie OC Szczecin czerwiec 2018 > Ubezpieczenie OC Szczecin lipiec 2018 >Ubezpieczenie OC Szczecin sierpień 2018 > Ubezpieczenie OC Szczecin wrzesień 2018 [/toggle] 

Ubezpieczyciele sami ustalają ceny, w związku z tym mogą podnosić ceny składek lub dopasowywać je bezpośrednio do klienta. W praktyce może to wyglądać tak, że osoba, która powoduje bardzo wiele szkód płaci wyższą składkę. Podobnie będzie przy trudnościach z terminowym regulowaniem należności. W takim przypadku świadczenie też będzie miało wysoką składkę. Dlatego część kierowców zacznie szukać innego towarzystwa ubezpieczeniowego i propozycji na ubezpieczenie oc. Koszty polisy ustala się na podstawie wiarygodności klienta i szacunku ryzyka. W związku z tym im lepiej jeździmy, tym taniej powinniśmy płacić.

Emilia Taraszkiewicz-Michalska
doradca, trener biznesu

Tel. 665 921 675
Zadzwoń teraz!


  Zaznacz odpowiednią opcję i wypełnij formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu
  przedstawienia oferty na zasadach oraz przez podmioty określone
  w regulaminie .
  Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na
  używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.