Wybieramy ubezpieczenie domu i nieruchomości

Świadomość dotycząca zabezpieczenia mienia poprzez ubezpieczenie nieruchomości stale rośnie. Jak wynika z badań, ubezpieczenie mieszkania jest najpopularniejszą dobrowolną polisą, o którą sięgają Polacy. To zabezpieczenie, które powinno być dla nas gwarancją bezpieczeństwa, warto więc wybierać je z pełną świadomością. Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę, by ubezpieczenie domu spełniało nasze oczekiwania.

ubezpieczenie domu

Rzeczy, które musisz wiedzieć

Zanim wykupisz ubezpieczenie nieruchomości, określ swoje osobiste oczekiwania. Weź pod uwagę nie tylko wartość samej nieruchomości, ale także jej wyposażenie oraz położenie. Ten ostatni aspekt jest nader często pomijany, tymczasem ma on kluczowe znaczenie w ocenieniu potencjalnego ryzyka zniszczeń spowodowanych katastrofami pogodowymi.

Kluczem do wybrania dobrego ubezpieczenia nieruchomości są ogólne warunki umowy. To właśnie tutaj dowiemy się, jaki jest szczegółowy zakres naszej polisy, a także jak wypłacane jest odszkodowanie.

Ubezpieczenie domu w całości, czy w części?

OWU wskaże nam precyzyjnie, czy polisa obejmuje swoim zakresem wyłącznie konstrukcję domu (tutaj zwracamy uwagę, czy dach nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia), czy też zawiera w sobie całe wyposażenie, garaż oraz posesję. Im większy zakres ubezpieczenia tym składka wyższa, ale też ochrona jest o wiele pełniejsza.

Ważną kwestią jest zakres ubezpieczenia. Najczęściej obejmuje on pożary i niszczycielskie skutki żywiołów. Jeśli interesuje nas szerszy zakres powinniśmy sprawdzić opcje „inne” i wybrać te, które nas interesują. Co więcej, sprawdźmy dokładnie, czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje także rekompensatę akcji ratowniczych — np. podczas gaszenia pożaru straż zaleje nam mieszkanie, dowiedzmy się, czy te szkody także zostaną pokryte.

Rzeczą, o której nie możemy zapominać, jest katalog wykluczeń, czyli zapis zdarzeń, których nie obejmuje ubezpieczenie nieruchomości. Oczywistym jest, że ubezpieczyciel nie pokryje szkód powstałych z umyślnego działania czy rażących zaniedbań, ale polisa może także wykluczać rzeczy, które w naszym rozumieniu powinny być objęte umową.

Emilia Taraszkiewicz-Michalska
doradca, trener biznesu

www.emiliatrener.pl
tel. 665 921 675


  Zaznacz odpowiednią opcję i wypełnij formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu
  przedstawienia oferty na zasadach oraz przez podmioty określone
  w regulaminie .
  Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na
  używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.