Własne mieszkanie czy dom to dla wielu Polaków prawdziwy luksus, dlatego zrozumiałym jest zabezpieczenie posiadanego mienia od wszelkiego rodzaju nieszczęść. Do niedawna ubezpieczenie nieruchomości było odczytywane w kategoriach niepotrzebnego luksusu, na szczęście wraz ze wzrostem świadomości zaczęliśmy traktować te polisy jako poduszkę bezpieczeństwa w przypadku sytuacji, które działają niszczycielko na nasz majątek.

Ubezpieczenie mieszkania — czyli co?

Ryzyko zniszczenia mieszkania jest najczęstszym powodem, dla którego wykupujemy tego rodzaju polisy. Ubezpieczenie mieszkania jest całkowicie dobrowolne i zachęcamy, by było dobierane w sposób indywidualny.

ubezpieczenie-mieszkania

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie nieruchomości obejmuje swoim działaniem budynki mieszkalne, ale także i te gospodarcze. Innymi słowy, możemy ubezpieczyć dom, mieszanie, garaż, ale też obiekty małej architektury. Co ważne, polisa może obejmować tzw., ruchomości domowe, do których zaliczamy wyposażenie danego budynku począwszy od sprzętu po przedmioty użytku osobistego. W tym miejscu warto dodać, że to, co jest objęte polisą jest zapisane w warunkach umowy, które koniecznie należy przeczytać i ewentualnie doprecyzować.

Ubezpieczenie mieszkania i jego zakres

Konkretna polisa będzie ochroną najczęściej od zdarzeń losowych, do których zaliczamy zdarzenia pogodowe, pożary, zalania, uderzenia pojazdów. Ubezpieczenie mieszkania uruchamia się także w przypadku kradzieży, włamania i wszelkiego rodzaju aktów wandalizmu.

Polisa dla nieruchomości idealnie skrojona

Wspominaliśmy, że ubezpieczenie nieruchomości to sprawa nie tylko bardzo ważna, ale też podlegająca indywidualnym oczekiwaniom. Idąc tym śladem, musimy wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, by wykupione ubezpieczenie spełniało nasze wymagania.

Ubezpieczenie mieszkania zakres i nasze wartości

Ustalmy jaki zakres ochrony nas interesuje. Jeśli mieszkamy w bloku, niekoniecznie musimy ubezpieczać dach, ale z pewnością powinniśmy chronić się przed ewentualnym zalaniem czy kradzieżą naszego dobytku. Ubezpieczamy wszystkie wartościowe rzeczy, pamiętając, że nie chodzi tutaj wyłącznie o sprzęt, ale też o drogie rzeczy osobiste.

Wysokość składki ubezpieczenia mieszkania

Wysokość składki zależna jest od wartości rynkowej naszej nieruchomości, a także od wybranego zakresu ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że w tej kwestii nie warto oszczędzać. Istotny jest także model wypłaty ewentualnego odszkodowania — spotkamy się z pojęciem wartości odtworzeniowej (ubezpieczyciel pozwala nam odkupić utracone mienie i zwraca ich równowartość) oraz wartości rzeczywistej.

Trzecią kwestią są wszelkiego rodzaju wyłączenia, czyli te rzeczy i zdarzenia, które wykluczają wypłatę odszkodowania. Najczęściej dotyczą one celowego uszkodzenia.

Emilia Taraszkiewicz-Michalska
doradca, trener biznesu

www.emiliatrener.pl
tel. 665 921 675


  Zaznacz odpowiednią opcję i wypełnij formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu
  przedstawienia oferty na zasadach oraz przez podmioty określone
  w regulaminie .
  Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na
  używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.