Pieniądze bez wstydu to polisa na życie. Licz na siebie. Zasiłek pogrzebowy 4000 zł?

W kolejach życia rodzimy się, zakładamy rodziny, realizujemy marzenia, wychowujemy dzieci, wnuki… Nawet nie zdążymy się obejrzeć na szybko przemijający czas. Bardzo szybko stajemy się seniorami mającymi coraz więcej wspomnień. Polisa na życie i zasiłek pogrzebowy z ZUS. Z tego posta dowiesz się jak wygląda rzeczywistość.

Na różnych etapach naszego życia musimy godzić się z odejściem członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych. Zaczynamy się czasami zastanawiać nad bliskością takich zdarzeń. O ile temat ten nie stał się dla nas tabu. Kiedy warto liczyć na siebie, a kiedy mieć wsparcie? Kiedy ubezpieczenie na życie będzie korzystne?

Żeby wyjaśnić temat pochówku, formalności, kosztów i organizacji „ostatniego pożegnania” porozmawiam dziś z panią Danutą, wieloletnim menadżerem Zakładu Pogrzebowego EDEN w Szczecinie, która podzieli się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą.

W jakim wieku ma Pani klientów którym służy Pani pomocą w ostatnim pożegnaniu? Poważne zachorowania.

Licz na siebie. Polisa na życie

Wbrew pozorom seniorów jest mniejszy procent, a przeważa wiek 50-60 lat. Ciągle rośnie odsetek grupy 40-latków. Powody zgonów są oczywiście różne, ale zauważa się wyraźny wzrost raka zawałów, czy samobójstw wśród 4o-latków. Moim prywatnym zdaniem, popartym głównie licznymi rozmowami z rodzinami, zbyt duże jest tempo życia. Źle się odżywiamy, zapominamy dbać o siebie.

Nagła śmierć w wypadku czy przez samobójstwo zaskakuje bliską rodzinę. Polisa na życie.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.

Czy z Pani wiedzy wynika, że koszty ostatniego pożegnania realizowane są z polisy na życie? Czy jednak z własnych środków rodziny?

Niestety nie wszyscy są na takie zdarzenie przygotowani, co sprawia wiele trudności przede wszystkim finansowych przy załatwianiu formalności i uroczystości. Natomiast powody podawanych samobójstw to problemy finansowe. Także brak pracy, zadłużenia, problemy rodzinne lub miłosne.

Choroby przewlekłe, zdiagnozowany rak dają pozornie więcej czasu. Ubezpieczenie na życie daje pieniądze.

Rodzina ma więcej czasu na uporządkowanie spraw i zorganizowanie pożegnania przez rodzinę. Jak to wygląda od strony pani firmy?

Rak to choroba społeczna i nie jest to żadną tajemnicą. Co trzeci zgon to choroba nowotworowa i tu nie ma określonego wieku. Nawet dzieci padają jego ofiarą. Nasz kraj się rozwija i widać coraz większą świadomość zagrożeń, przez co przychodzą osoby z polisami na życie. Godne pożegnanie bliskiego staje się łatwiejsze i nie obciąża rodziny finansowo. Koszty godnego pochowania przewyższają sumę zasiłku z ZUS.

Czy ludzie pytają o rozłożenie na raty, obniżenie kosztów. Czy są zaskoczeni tymi kosztami pogrzebu?

Bardzo często jest tak w momencie kiedy wyliczymy wszystkie koszty pogrzebu. Rodziny nie maja pieniędzy na dopłatę i wtedy staramy się w jakiś sposób pomóc tej rodzinie. Szefostwo EDEN widząc ludzkie tragedie dają często możliwe rabaty.

Zdarza się, że klienci proszą o prolongatę do czasu otrzymania pieniędzy z polisy. Niektóre Towarzystwa dokonują wypłaty szybko. Niekiedy trzeba poczekać do czasu jednoznacznego ustalenia przyczyny zgonu. Odroczone przez nas płatności są realizowane wtedy od razu po otrzymaniu pieniędzy w polisy.

Czyli jednak jest część klientów świadomych posiadania polisy ubezpieczeniowej. Jest takie powiedzenie: „Każdy chce iść do nieba, ale nikt nie chce umrzeć”.

Czy według pani rozmowami na te tematy można polepszyć sytuację zabezpieczenia się ludzi? Co zrobić, aby godnie zorganizować ostatnie pożegnanie każdego z nas?

Świadomi tego są przeważnie starsze osoby, bo młodzi o tym nie myślą nawet po przejściu choroby. Często zachowują się tak, jakby śmierć ich nie dotyczyła. Zostawiają problem dla bliskich, co w pewnym sensie jest egoistyczną ucieczką przed odpowiedzialnością.

Dla naszych najbliższych nigdy nie będzie dobrego terminu na odejście. Zbyt często zaskakuje nas choroba nowotworowa, wypadek czy samobójstwo. Jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni to co mają najbliżsi do wyboru? Brać kredyt, sprzedawać mienie, pożyczać pieniądze na lichwę?

Za co mają przeprowadzić ostatnie pożegnanie? Zasiłek pogrzebowy z ZUS na pewno nie wystarczy, a już niedługo ma być w ogóle nie wypłacany .

Nasze społeczeństwo jest przyzwyczajone że jest zasiłek pogrzebowy z ZUS.

Od wielu lat są przesłanki o zamknięciu  takiego zasiłku. Za granicą w wielu państwach nie ma takiego przywileju. Obywatele sami zabezpieczają się na wypadek śmierci w polisy pokrywając koszty pochówku.

Tak pani Emilio, w Europie od urodzenia uczy się oszczędzania i ubezpieczania, dla nich jest to normalne. W Polsce taka świadomość rośnie, ale jeszcze zauważalnie zbyt rzadko.

Uciekanie od problemu poprzez uproszczone, wygodne na obecną chwilę, a nie przemyślane sposoby myślenia tworzą powielane stereotypy. Na przykład taki: „państwo mnie pochowa”. Dopiero w momencie, gdy śmierć dosięgnie bliskich zaczynamy rozumieć dlaczego.

Żyjemy z dnia na dzień, często mało odpowiedzialnie. Jak już wspomniałam zasiłek pogrzebowy na pewno jest za mały. Nie każdy wie że może być z różnych powodów nie wypłacony. Nie w każdym przypadku jest należny. Wtedy problem finansowy pochówku i godnego przyjęcia rodziny wiele rodzin przerasta.

My znamy wszystkie procedury i przepisy, dzięki temu wielokrotnie pomogliśmy rodzinom. W naszej branży te problemy są na porządku dziennym i dlatego ciągle doskonalimy się w usłudze, a też nierzadko w edukowaniu zabezpieczeń na przyszłość.

Czy mimo tego obrazu jaki Pani przedstawiła, są rodziny które były przygotowywane przez swoich bliskich?

Tak, oczywiście zdarzają się świadomi ludzie, którzy pomyśleli wcześniej i są to przeważnie seniorzy. Czasami zorganizowanie jest nawet przesadzone – jak przygotowane ubrania, lista życzeń, czy zgromadzone pieniądze. Ze śmiercią młodego człowieka nigdy się nie można się pogodzić. Statystyki jednak sprowadzają niejednego na ziemię.

Nasze życie jest kruche i naprawdę nie wie nikt, czy w dany dzień nadejdzie ten moment gdzie sprawdzi się słynne powiedzenie: „W życiu tylko śmierć i podatki są pewne”. Gdy w rodzinie umrze głowa rodziny, żywiciel, to rodzina ma problem chwili. Jest on związany z ostatnim pożegnaniem i większy problem jak dalej przeżyć z dziećmi bez dochodów.

Tylko przemyślana polisa na życie jest w stanie zaradzić tym problemom, w i tak trudnych chwilach pożegnania bliskiej osoby. U nas każdy ma taką polisę na życie. Zachęcam każdego do potraktowania moich słów poważnie.

Produkty o jakich napisaliśmy: polisa na życie, zasiłek pogrzebowy z zus, ubezpieczenie na życie. Tematy tabu jakie poruszyliśmy: samobójstwo, zdiagnozowany rak, „państwo mnie pochowa”, koszty pochówku, śmierć w wypadku,

Dziękujemy za rozmowę
Emilia Taraszkiewicz-Michalska
doradca ds ubezpieczeń, trener biznesu

Alien Ubezpieczenia Prawobrzeże
Ul. Bośniacka 3
70-842 Szczecin Dąbie
tel. kom. 0-665-921-675
Poniedziałek – Piątek 11 -17
Sobota nieczynne