Autocasco — w skrócie nazywane AC jest dobrowolną polisą komunikacyjną, która dla właścicieli pojazdów jest dodatkowym i istotnym zabezpieczeniem. Poniekąd ubezpieczenie AC jest swego rodzaju uzupełnieniem i rozszerzeniem obowiązkowego OC. W przypadku zakupu nowych samochodów na kredyt jest ono wymagane przez banki, ale warto traktować je w kategoriach korzyści.
Co daje ubezpieczenie AC
Szacunkowo, ubezpieczenie AC wybiera co trzeci właściciel samochodu. Osoby posiadające taką polisę mogą być pewni, że otrzymają odszkodowanie w przypadku, gdy ich pojazd ulegnie zniszczeniu lub zostanie skradziony. W praktyce AC u różnych ubezpieczycieli może mieć nieco inny zakres działania, które są opisane szczegółowo w warunkach ubezpieczenia.
Ubezpieczenie AC stłuczka kierowcy kto płaci?
Autocasco zabezpiecza kieszeń kierowcy na wypadek spowodowanej stłuczki- koszty naprawy samochodu pokrywa właśnie to ubezpieczenie. Podobnie polisa działa w przypadkach losowych np. w przypadku gradobicia, czy wichury, która zwaliła na nasz samochód drzewo, pożaru, wybuchu, a nawet kolizji ze zwierzęciem. Co więcej, AC uruchomi się, gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu z naszej winy, bądź będzie spowodowane przez osoby trzecie. To ochrona na wszelki wypadek.
7 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wykupieniem ubezpieczenie AC
Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, jaką polisę wybierzemy, dlatego zachęcamy, by przed wykupieniem dokonać swego rodzaju porównania. Mylne jest przekonanie, że wystarczy najtańsze ubezpieczenie. Potraktujmy je jako spokojny sen i komfort bezpieczeństwa, niech będzie ono swego rodzaju luksusem. Sama wysokość składki to absolutnie niewystarczające kryterium wyboru. Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Pierwszą rzeczą, która nie może umknąć naszej uwadze, jest zakres ubezpieczenia, a więc te zdarzenia, w których nasza polisa się uruchomi. Sprawdźmy, czy w zapisach jest mowa o uszkodzeniu spowodowanym kolizją z innym pojazdem i ze zwierzęciem. Dobre ubezpieczenie AC zabezpieczy nas także przed uszkodzeniami spowodowanymi przez osoby trzecie, zniszczeniami związanymi z pogodą i pożarem. Znajdzie się tam także miejsce na zapas o kradzieży czy uszkodzeniu wnętrza wyposażenia.
Drugą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest suma ubezpieczenia. Tutaj ważną kwestią jest to, czy wartość samochodu jest zapewniona przez cały okres polisy — można się spotkać z umowami, w których wartość maleje wraz z upływem polisy. Zawsze wybierajmy stałą sumę polisy szczególnie w przypadku nowych samochodów.
Znajdźmy zapis dotyczący wypłaty odszkodowania, a konkretnie wypłacanej części. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel potrąca tzw. udział własny.
Ważną kwestią są szyby. Wbrew pozorom to jeden z najbardziej newralgicznych punktów. Dowiedzmy się, czy są one objęte ubezpieczeniem i w jakim zakresie (zarysowania, pęknięcia, stłuczenia) i czy ewentualne ich uszkodzenia powodują zmniejszenie zniżek.
Ważne punkty ubezpieczania AC
Bardzo ważnym punktem jest korelacja wartości auta do wysokości odszkodowania w przypadku, gdy samochód zostanie skradziony lub ulegnie kompletnemu zniszczeniu. Istotne jest czy ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę z dnia zakupu, czy też obniży ją do tej aktualnej rynkowej.
Dla kierowców bardzo ważną kwestią jest kwestia naprawy. W tym przypadku naszą uwagę powinny zwrócić zapisy dotyczące autoryzowanych serwisów pojazdu (ASO), a także to, czy części używane do naprawy będą oryginalne, czy może dopuszczone są zamienniki.
Niuansem nazbyt często pomijanym, który rodzi wiele nieporozumień, jest sama wysokość strat, od których działa ubezpieczenie. Innymi słowy, mikroszkody mogą nie zaliczać się do naszego OC. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe uruchamiają AC przy szkodach powyżej 200 złotych. Przy tym punkcie sprawdzamy także, czy mamy możliwość wyboru rozliczenia szkody w postaci gotówkowej i bezgotówkowej.
Emilia Taraszkiewicz-Michalska
doradca, trener biznesu
www.emiliatrener.pl
tel. 665 921 675